Kolarin Venejärvellä kylätoimikunnan mökissä sijaitseva Skuutterikahvila aukeaa 13. helmikuuta ja on avoinna joka päivä kello 10–17. Kahvila on aikoinaan perustettu erityisesti moottorikelkkailijoita silmällä pitäen. Kahvila on Ylläs–Rovaniemi-kelkkareitin varrella. Ylläkselle Skuutterikahvilasta on matkaa 35 kilometriä ja Rovaniemelle noin 140 kilometriä. Kahvilan nimi tulee meänkielisestä moottorikelkkojen kutsumanimestä, skuutterista.
Kuukkelin Digi-tilauksella pääset lukemaan
rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita.
*kuukausihinta kestotilaukselle 39 €/vuosi
Pysy aina ajantasallaOletko jo tilaaja?
Kirjaudu sisään
Kuukkelin Digi-tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita.
*kuukausihinta kestotilaukselle 39 €/vuosi
Pysy aina ajantasallaOletko jo tilaaja?
Kirjaudu sisään
Ylläksen ajankohtaisimmat uutiset aina käden ulottuvilla
Kuukkelin kaikki verkkosisällöt käyttöösi rajoituksetta
Kuukkelin näköislehdet ja arkistot
Kuukkelin parhaat retkivinkit
Kuukkelin parhaat retkiruoka-ohjeet
Tilaa jo tänäänNäytä lisää

Ylläksen palvelut Katso miltä palveluita Ylläksellä on auki tällä hetkellä, hae palveluita sijainnin mukaan

Ylläksen retkivinkit Katso mihin Ylläksellä ja lähistöllä kannatta suunnata retkeilemään. Parhaat vinkit ja ohjeet jokaiselle vuodenajalle

Ylläksen bussiyhteydet Katso lentokenttäbussien, junabussien ja skibussinaikataulut kätevästi Kuukkelista.
Ylläksen sää Katso sääennuste tälle päivälle tai tulevalle viikolle kätevästi Kuukkelin sivuilta ja lue samalla lisää artikkeleita Ylläksen säästä.