Luontokeskus Kellokkaan matkailuinfon asiakasneuvoja Eija Niemi esitteli uusittua myymälätilaa.
Yllästunturin Luontokeskus Kellokas on paitsi portti kansallispuiston reiteille, myös hauska vierailukohde sateisena – ja toki aurinkoisenakin – päivänä. Kellokkaassa toimii matkailuinfo, josta voi ostaa karttoja vähän joka lähtöön. Infon vieressä on pieni myymälä, joka on käynyt läpi pienen ”kasvojen kohotuksen” kevään jälkeen. Kellokkaan Alakerran Meän elämää -näyttelyyn pääsee tutustumaan maksutta, samoin Galleria Kellokkaan ja Meän Gallerian näyttelyihin. Alakerrassa voi myös katsella lyhytelokuvia ja videoesityksiä luonnosta ja kulttuurista.
Cafe Kellokas on ollut jo kauan kiinni, mutta nyt kahvila- ja ravintolatilaan on löytynyt uusi yrittäjä. Kahvila avaa ovensa kesäkauteen 19. kesäkuuta. Tästä voit lukea lisää heinäkuun Kuukkelista.
Retkivinkit Katso mihin Ylläksellä ja lähistöllä kannatta suunnata retkeilemään. Parhaat vinkit ja ohjeet jokaiselle vuodenajalle
Näytä lisää
Ylläksen palvelut Katso miltä palveluita Ylläksellä on auki tällä hetkellä, hae palveluita sijainnin mukaan
Ylläksen retkivinkit Katso mihin Ylläksellä ja lähistöllä kannatta suunnata retkeilemään. Parhaat vinkit ja ohjeet jokaiselle vuodenajalle
Ylläksen bussiyhteydet Katso lentokenttäbussien, junabussien ja skibussinaikataulut kätevästi Kuukkelista.
Ylläksen sää Katso sääennuste tälle päivälle tai tulevalle viikolle kätevästi Kuukkelin sivuilta ja lue samalla lisää artikkeleita Ylläksen säästä.