Tilauskuponki
Mainosta
Ota yhteyttä
Toimitus
Kaija Jestoin mökillä Hannukaisessa kymmenen vuotta palvellut ja lahjaksi saatu savustuskaappi on jäänyt ilman kantta. Kun Jestoi keväällä lähti loma-asunnoltaan, kaappi oli jäänyt paikalleen entiseen tapaan, mutta seuraavalla mökkeilykerrallaan lomalaiset huomasivat, että pöntöstä oli kadonnut kansi.
Yksi Suomen kuuluisimmista retkeilyreiteistä, 55 kilometrin mittainen Hetta–Pallas-reitti Pallas-Yllästunturin kansallispuistossa saa uudet reittimerkit. Vanhat merkit olivat jo osittain kaatuneet ja muutenkin huonokuntoisia. Retkeilijöiltä tuli palautetta, että reitillä oli vaikea suunnistaa esimerkiksi silloin, kun tuntureille nousi sumu. Samalla merkitään myös Tappurin autiotuvalle johtava pistoreitti.
Enontekiön, Muonion, Kolarin, Pellon ja Ylitornion kuntien yhteisen kalastusmatkailuhankkeen myötä kehitetyt fishinglapland.com-internetsivut avattiin touko–kesäkuun vaihteessa.
Ylläksen ja koko Lapin alueen matkailun voimakas kasvu on tullut viime vuodet pääasiassa ulkomaalaisista turisteista. Vuonna 2017 ulkomaalaisten rekisteröidyt yöpymiset Ylläksellä nousivat 30 prosenttia. Kaikista Ylläkselle saapuvista lomailijoista ulkomaalaisten osuus on 45 prosenttia.
Koko perheen maksuton Mayhem-tapahtuma 28.–30. huhtikuuta kruunaa Ylläksen kevään ja pistää vappusukkiin vauhtia, kun Ylläksen Äkäslompolon puoleista rinnettä suhataan paitsi suksilla, laudoilla ja pulkilla, myös moottorikelkoilla ja moottoripyörillä. Luvassa on Moto Hill Climbia, Snowmobile Hill Climbia, Ski Slopestyleä, Snowboard Slopestyleä, Pimp My Pulkkaa ja paljon, paljon muuta.
10. toukokuuta vietetään koko Suomea liikuttavaa Unelmien liikuntapäivää, joka on kaikenlaisen liikkumisen kokeilu- ja pop up -päivä. Unelmien liikuntapäivänä Luontokeskus Kellokkaassa on liikunnallista ohjelmaa sekä erilaisiin liikuntarasteihin ja -muotoihin tutustumista. Mukana on myös taukojoogaa ja yrttitietoutta. Kodalla tarjoillaan unelmien yrttilettuja kahvin kera.
Äkäslompolon koulun pikkuyrittäjät eli 5.–6. luokkalaiset järjestävät myyntitapahtuman Jounin Kaupalla perjantaina 20. huhtikuuta kello 11–13.
Luova Media Oy
Kuukkeli-lehti
Lehontie 2 A 1
95970 Äkäslompolo
016 569 567
asiakaspalvelu@kuukkeli.com
toimitus@kuukkeli.com
ilmoitukset@kuukkeli.com
Luova Media Oy
Kuukkeli-lehti
Lehontie 2 A 1
95970 Äkäslompolo
016 569 567
asiakaspalvelu@kuukkeli.com
toimitus@kuukkeli.com
ilmoitukset@kuukkeli.com